Monitoring wizyjny CCTV

alarmtime kamery

SYSTEMY MONITORINGU WIZYJNEGO

Telewizja dozorowa, monitorng IP, monitoring wizyjny

to nazwy tożsamych systemów.

CCTV są to systemy rejestrujące oraz pozwalające na śledzenie w czasie rzeczywistym zdarzeń poprzez kamery przemysłowe w systemach ANALOGOWYM, AHD, HD-CVI, HD-TVI i najnowszym systemie IP opartym o protokoły TCP /IP (każda kamera i rejestrator posiadają własne numeru IP – jak komputery i komunikują się poprzez sieci WIFI, LAN, WAN,  INTERNET.

W naszych instalacjach korzystamy z wszystkich tych systemów ważąc dwie podstawowe kwestie mające znaczenie dla wyboru odpowiedniego systemu monitoringowego:

wymagania klienta oraz zasobność jego portfela.

Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety.
Tradycyjny monitoring analogowy to system pomału odchodzący już do lamusa, ze względu na parametry obrazu, jednak cały czas broniący się ceną. Przy pewnych założeniach cały czas jest zupełnie wystarczający w wielu zastosowaniach.

Jednak już od paru lat systemy monitoringu wizyjnego wkraczają na zupełnie nową drogę rozwoju.

Jeszcze nie dawno, kiedy systemy analogowe były coraz bardziej wypierane z rynku wizyjnych systemów zabezpieczenia mienia przez technologię IP wydawało się, że nie ma już innej drogi rozwoju dla monitoringu CCTV.

Postęp technologiczny wykorzystanie nowych standardów stały się zalążkiem powstania nowej technologii w postaci HDCVI, z j ang. High Definition Composite Video Interface.

HDCVI jest systemem analogowym, a jego wdrożenie jest odpowiedzią producentów na zróżnicowane zapotrzebowanie rynku lokalnych systemów monitoringu CCTV.

HDCVI jest sposobem nowoczesnej transmisji sygnału wideo w telewizji przemysłowej o wysokiej rozdzielczości HD 720p oraz Full HD 1080p z wykorzystaniem przewodu współosiowego czyli starego dobrego koncentryka.

Technologia ta pozwala inwestorom na wykonanie rozległych instalacji monitoringu CCTV przy jednoczesnej minimalizacji kosztów inwestycji ponieważ nie jest wymagana wymiana okablowania, która to pozycja często podwyższała cenę modernizacji instalacji do ceny nieakceptowalnej przez inwestorów.

Jeśli spojrzymy na ilość instalacji analogowych jakie powstały w ostatnich latach, z łatwością zauważymy że systemy cyfrowe czyli IP stanowią niewielki odsetek wszystkich systemów nadzoru wideo.

Skoro więc ponad 90 procent systemów korzysta z technologii analogowej i transmisji przez przewody koncentryczne, będzie istniała nadal duża liczba osób zainteresowanych modernizacją analogowych systemów korzystających z tego typu okablowania.

Doskonała jakość w systemach AHD wywodzących się właśnie z technologii HDCVI sprawia, że nie zmniejsza się popyt na urządzenia analogowe, gdzie modernizacja i związana z nią transmisja sygnału nie będzie powodowała generowania wysokich kosztów.

Przy korzystnych obecnie cenach kamer do monitoringu, rejestratorów cyfrowych, to właśnie koszty robocizny oraz materiałów wykorzystanych do wykonania nowego okablowania stanowi ogromną część inwestycji.

Kolejna ważną kwestią są ograniczenia wielu obiektów związane z koniecznością położenia nowego okablowania.

W celu uzyskania jakości HD nowy standard monitoringu w jakości (HDCVI), proponuje zarówno nowoczesne rejestratory cyfrowe DVR AHD, jak też kamery do monitoringu, stacjonarne jak i też obrotowe PTZ.

W celu zapewnienia jakości HD kamery te posiadają przetworniki mega pikselowe.

Instalacja monitoringu cctv AHD pracuje w standardowej topologii gwiazdy, gdzie centralnym urządzeniem jest rejestrator pełniący rolę węzła transmisyjnego.

Jeśli więc posiadamy nie najnowszy już wysłużony system analogowy i jednocześnie mamy zamiar go poddać znaczącej modernizacji w celu uzyskania jakości HD wystarczy sukcesywnie wymieniać kamery do monitoringu, które będziemy podłączali do nowego rejestratora DVR AHD.

Kolejnym atutem jest znaczna odległość transmisji sygnału, która przy zastosowaniu profesjonalnego przewodu może wynosić nawet 500 metrów.

Warto też zauważyć, że monitoring HDCVI deklaruje nowoczesną transmisję sygnałów przy pomocy jednego przewodu, gdzie jednocześnie następuje przesyłanie aż trzech rodzajów sygnałów:

– wideo

– audio

– dwukierunkowego sterowania kamerami PTZ, ostrością (focus), sygnałami alarmowymi, obsługi systemu obsługi menu OSD

Aby to było możliwe konieczne okazało się odseparowanie sygnału wideo od sygnału audio jak też sygnałów sterujących.

W celu umożliwienia jednoczesnej transmisji trzech sygnałów jednym kablem, sygnał audio oraz sygnał sterowania odseparowane są od sygnału video i transmitowane w osobnej „strefie”, co polepsza synchronizację z sygnałem video i zapobiega wzajemnemu zakłócaniu.

monitoring cctv montaż

W porównaniu do technologii stosowanej w monitoringu IP technologia AHD umożliwia transmisję w czasie rzeczywistym, systemy IP posiadają opóźnienie.

Do kolejnych zalet należą brak zakłóceń, brak kompresji sygnału co ma bezpośredni wpływ na jakość wyświetlanego obrazu.

Na zmniejszenie kosztów w porównaniu do technologii IP jest też brak konieczności zastosowania urządzeń pośredniczących do 500 metrów.

Mimo swojej złożoności, nasze systemy są banalnie proste w obsłudze, nie sprawiające użytkownikom problemów.

Wykonujemy je ze szczególną starannością.

Stosujemy sprawdzone rozwiązania uznanych firm, ponieważ musimy mieć pewność, że zamontowane przez nas systemy okażą się niezawodne w kluczowych momentach.